„Együtt kerek a világunk”
A kedvezményezett neve: Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár
A projekt címe: „Együtt kerek a világunk”
A szerződött támogatás összege: 24 704 667 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100 %
A projekt tartalmának bemutatása:
Az EFOP-3.3.2-16-2016-00035 azonosítószámú, „Együtt kerek a világunk” című projektünk célja a közművelődési és a közoktatási intézmények együttműködésében megvalósítani a szükséges alapvető feladatot: képessé tenni az ifjúságot önmaguk megismerésére, olyan ismeretek, tudások, képességek megszerzésére, melyek birtokában irányítani tudják életüket és megtalálják helyüket a világban.
E célok gyakorlati megvalósításához járul hozzá tervezetünk: egyrészt kialakítjuk, ill. erősítjük intézményünk és a hét nevelési-oktatási intézmény közötti partnerséget, a nevelési-oktatási intézmények igényeinek megfelelően; másrészt a köznevelésben résztvevő tanulók és az óvodai nevelésben résztvevő gyermekek tudását és készségeit fejlesztjük, ill. a fejlesztéshez lehetőséget biztosítunk a nem formális és informális tanulási eszközökkel. E két célkitűzéssor egymással párhuzamosan valósul meg.
A gyerekek a „kötelezőség szférájá”-ból a közművelődés, a „szabadság szférájába” kerülve felszabadultan tevékenykednek, és ez fokozza a fejlesztés hatékonyságát. Eredményeként megismerik a kulturális intézményrendszer szolgáltatásait, hozzáadott értékként pedig segítséget kapnak az információk, a tudáselemek egységbe rendezéséhez is.
A partnerségben résztvevő Ebesi óvoda, öt helyi általános és alapfokú művészeti iskola valamint a komplex programmal fejlesztendő Püspökladányi járásban a földesi település általános iskola pedagógiai programjához illeszkedően, a bennük meghatározott célkitűzéseket előtérbe helyezve változatos, a gyerekek számára motiváló foglalkozási formák hozzájárulnak a felnövekvő nemzedék személyiségfejlődéséhez, képességeik kibontakoztatásához.
- Bárdos Lajos Általános Iskola
- Éltes Mátyás Általános Iskola és Kollégium
- Thököly Imre Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
- Pávai Vajna Ferenc Általános Iskola
- Zichy Géza Zenei AMI
- Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és AMI
- Benedek Elek Óvoda, Ebes
A hét együttműködő intézményből négy 3-3 (félévente 1-1) foglalkozássorozat megvalósítására vállalkozott, kettő összesen négyre, egy pedig hatra, így a hét intézményben 26 foglalkozássorozat keretében 241 alkalommal 780 foglalkozási órában 630 gyermek részesül a projekt közvetlen eredményeiből. Ebből 36 óvodás korú. A minimum követelmény ötszörösénél is több gyerek fejlesztését, fejlődését tesszük így lehetővé. Fejlesztő tevékenységeinkkel a szociokulturális hátrányokkal érintetteket, a gyengén teljesítőket is elérjük; a hátrányos vagy halmozottan hátrányos gyerekek aránya 23,1%. Hat heti szakkör (106 fő), négy-négy tehetséggondozó kiscsoport (44 fő) és tábor (116 fő), három-három verseny, vetélkedő (94 fő) és témanap/témahét (165 fő), két művészeti csoport (40 fő), 1-1 havi szakkör (15 fő) foglalkozássorozat (8 fő), műhely- és klubfoglalkozás (12 fő) és kulturális óra (20 fő) – az adott intézmények szakemberei által összeállított – szükségletfelmérésen alapuló programja biztosítja az iskolában megszerzett ismeretek, képességek továbbfejlesztését és az iskolán kívüli kompetenciafejlesztés közoktatási intézményrendszerhez történő kapcsolódását, de lehetőséget nyújtanak az egyéni sajátosságok figyelembevételére is.
A tevékenységeket ütemterv alapján végezzük, figyelve arra, hogy a számszerűsíthető eredményeket a két mérföldkő végére (2018. április 30., ill. 2019. január 31.) maradéktalanul teljesítsük. A tárgyi és személyi feltételeket közösen megteremtettük, azonban néhány eszköz beszerzésére szükség van a teljes körűvé tételhez. Felelősséggel vállaljuk, hogy a rendelkezésre álló és a kialakítandó szakmai megvalósítói kör mind létszám, mind szakmai képzettség és szakmai tapasztalatok alapján biztosítani tudja a projekt szakmai működtetését, a célcsoporttal való kapcsolattartást és a pénzügyi elszámolások elvégzését. A megvalósítás esetleges kockázatait feltártuk, és megterveztük azok kezelésének módját is. A projektünk céljai, rövid- és hosszú távú hatásai nem csak a meghatározott jogszabályok előírásaihoz és elvárásaihoz illeszkednek, hanem a helyi esélyegyenlőségi tervek intézkedéseihez is kapcsolódnak. A fenntarthatóság követelményeinek eleget teszünk, csakúgy, mint ahogy megfelelünk a nyilvánossági előírásoknak, és gondoskodunk esélyegyenlőségi és környezetvédelmi szempontok érvényesítéséről. Gondoskodtunk arról, hogy projekthez szükséges emberi és egyéb erőforrások a fenntartási időszakban is rendelkezésre álljanak; fejlesztésünket úgy végezzük, hogy azok eredményei ez időszakban is éreztessék hatásukat. Ennek megfelelően terveztük meg a fenntartási időszak tevékenységi formáit is minden együttműködő intézményben.
Költségvetésünk belső arányait úgy igazítottuk, hogy biztosítsa a tevékenységek maradéktalan és eredményes megvalósítását. Költséghatékony tervezésünk lehetővé teszi, hogy az igényelt támogatásból átlag 40 e Ft/gyerek költségből eredményesen meg tudjuk valósítani komplex programunkat 2018. február 1.- 2019. július 31-e között, hogy „kerek legyen a világunk”.
A fenti célkitűzések elérése érdekében folyamatosan végezzük a projektmenedzsment tevékenységet, melyet megalapoz tagjai és a szakmai vezető közös projektgyakorlata és hozzáértése, a partnerintézményekkel már meglévő szakmai kapcsolatuk.
A projekt befejezési dátuma: 2019. július 31.
A projekt azonosító száma: EFOP-3.3.2-16-2016-00035.